מקצועיות

אמינות

שירות

מאמרים 

הגורמים לראיה ירודה/נעמי לייזר

 

אנשים הסובלים  מראיה ירודה הם אנשים שלא ניתן לתקן את  חדות ראייתם בעזרת משקפיים סטנדרטים או עדשות מגע, או ששדה הראיה שלהם מצומצם.

ע"פ החוק אדם שחדות ראייתו בין 6/60-6/20 בעין הטובה נחשב לכבד ראיה וכן אדם ששדה הראיה שלו 20 מעלות או פחות בעין הטובה.אך חשוב לציין שחולים רבים שראייתם טובה יותר מתקשים לבצע פעולות יום יומיות.

אנשים שראייתם ירודה מתקשים לקרוא או לעבוד מול מחשב, מתקשים לצפות בטלויזיה, מתקשים לזהות פנים של אנשים ברחוב, לנהוג ,ולעיתים גם לעשות פעולות בסיסיות מאוד כגון מזיגת מיים לכוס,  או שימוש בטלפון.

ראיה ירודה יכולה להיגרם ממחלות המתפתחות עם הגיל או מליקוי מולד.

ישנן מחלות רבות הגורמות לראיה ירודה . אני בחרתי להתמקד במספר מחלות נפוצות בעולם המערבי:

ניוון מקולרי גילי (AGE RELATED MACULAR DEGENERATION)  - AMD

הינה הגורם ה מוביל לראיה ירודה בעולם המערבי. היא מאופיינת באיבוד הראיה המרכזית ברמות שונות. הפגיעה נוצרת באזור ברשתית שנקרא מקולה. הוא האזור האחראי על חדות הראיה ומאפשר לאדם לראות פרטים , לקרוא ולהכיר פנים של אנשים.

באופן כללי מחלקים את המחלה לAMD יבש וAMD רטוב:

הAMD  "היבש" מאופיין בהופעת משקעים צהובים מחוץ לתאי הרשתית המכונים DRUZEN  והצטברותם באזור המקולה גורם לאובדן קולטני אור (פוטורצפטורים) וניוון התאים של מרכז הראיה.

התקדמות מחלה זו יחסית איטית וכיום לא קיים טיפול מלבד לקיחת ויטמינים.

ה AMD  "הרטוב" נגרם בעקבות גדילה של כלי דם חדשים ועדינים מתחת לאזור הפוביאה (שהוא מרכז המקולה ). כלי דם אלה נוטים לדמם. בעקבות הדימום נוצרת רקמה צלקתית במרכז הראיה הגורמת לירידה חדה בחדות הראיה.

כיום קיים טיפול תרופתי הניתן כזריקה (אבסטין, לוסנטיס, איליה) כולן פולות על מנגנון של עצירת יצירת כלי דם חדשים .

 

גלאוקומה – הינה שם כולל לקבוצת מחלות הפוגעות בעצב הראיה ואשר רובן נובעות מלחץ תוך עיני מוגבר ופוגעות בראיה ההיקפית.

כתוצאה מפגיעה בניקוז ה נוזל החוצה מהעין נוצר לחץ על סיבי עצב הראיה המוביל מידע למוח. המחלה גורמת לצמצום שדה הראיה שמתחיל בהיקף ומתקדם לכיוון המרכז .

סוגי גלאוקומה נוספים : גלאוקומה עם לחץ תוך עיני נורמאלי, גלאוקומה זוית סגורה.

קיימות היום תרופות הניתנות כטיפות ותפקידם להקטין את כמות הנוזל המופרש לעין וכן להגביר את הניקוז. לעיתים על החולה לעבור טיפול לייזר או התערבות ניתוחית.

 

קטרקט  (ירוד)– הינה עכירות של העדשה התוך עינית הנגרמת עם הגיל. העדשה התוך עינית נמצאת מאחורי האישון ומורכבת משלוש שכבות:

הקפסולה החיצונית ,הקורטקס ,והגרעין. היא בנויה מסיבי חלבון המסודרים במבנה מיוחד.

עם השנים נפגעת העדשה מנזקי הזמן(קרינת UV  של השמש, עישון, מחלות מערכתיות ותרופות )  ומתפתח הקטרקט שהוא  צברי חלבונים בין סיבי העדשה וכן שינויים מבניים של הסיבים עצמם הגורמים לשינוי צבע העדשה משקוף לצהוב ועד חום.

כיום ניתוח להוצאת ירוד הינו תהליך שכיח ומוצלח ובו מוחלפת העדשה העכורה בעדשה מלאכותית.

לעיתים כאשר הקטרקט משולב עם מחלה עינית נוספת הסיכון בניתוח גדול והוא אינו מבוצע. ואז נותר החולה להתמודד עם ליקוי הראיה בעזרת עזרי ראיה בלבד.

 

רטנופטיה סכרתית – DIABETIC RETNOPATHY)) הנה סיבוך של מחלת הסכרת הסיסטמית אשר גורמת לנזק לכלי הדם הקטנים בגוף ובהם כלי הדם של רשתית העין  וגורמת לירידה בראיה המרכזית וההיקפית.

לרטינופטיה סכרתית יש שני שלבים עיקריים:

רטינופטיה סכרתית לא שגשוגית (NPDR ) non proliferated diabetic retinopathy  -

בשלב זה כלי הדם הקטנים ברשתית דולפים נוזל ו/או דם וגורמים לרשתית להתנפח. כאשר אזור המקולה (מרכז הראיה ) נפגע , ישנה ירידה חדה בראיה.

רטינופטיה סכרתית שגשוגית – PDR)) Proliferated diabetic retinopathy  -

שלב מתקדם יותר במחלה. בשלב זה מופיעים כלי דם חדשים ושבריריים מאוד  המדממים אל תוך זגוגית העין. דימום קל יצור  מעט כתמים שחורים  והפרעה בראיה. במקרה של דימום רב יכולה להיווצר חסימה מוחלטת של הראיה עד כדי עיוורון..

כלי דם חדשים אלו (נאווסקולריזציה ) יכולים ליצור גם רקמה צלקתית או להביא להיפרדות רשתית במקרים מסויימים.

טיפול ברטינופטיה סכרתית כולל טיפול בלייזר שנמצא בשימוש כבר עשרות שנים ומונע עיוורון וירידה בראיה באחוזים גבוהים.אך הטיפול בלייזר מסייע בעצירת תהליך המחלה ואינו משפר את הראיה.

לאחרונה נכנס  השימוש בהזרקות תוך עיניות (נוגדי VEGF )שפועלות נגד יצירת כלי דם חדשים ברשתית.

ישנם טיפולים בהזרקת סטרואידים לטיפול בבצקת כן פעולות ניתוחיות כגון ויטרקטומיה (להוצאת זגוגית העין כאשר חלל העין מתמלא בדם) ניתוחי הפרדות רשתית ועוד.

ליקויים מולדים:ישנם ליקויים תורשתיים רבים אך בחרתי להתמקד במספר תופעות ומחלות :

 

ניסטגמוס – תופעה עינית שמופיעה בגיל הינקות ומאופיינת בתנודה מהירה ובלתי רצונית של העיניים. לניסטגמוס יכולות להיות מקורות שונים : משני למחלת עיניים אחרת, כתוצאה מתופאה נאורולוגית או אידיאופטי(ללא קשר למחלת עיניים ידוע )

לרוב חלה  ירידה בראיה . טווח חדות הראיה הינו רחב. לעיתים ניסטגמוס מלווה בבעיות עינים   נוספות כגון פזילה , ליקוי רפרקטיבי גבוה (מספר גבוה) וקושי בראיית עומק.

RETINOPATHY OF PRIMATURITY - רטינופטיה של פגות -  (ROP )  -

בשליש האחרון של ההריון ישנה התפתחות מוגברת של כלי דם ברשתית שממשיכה עד כחודש לאחר לידת התינוק.במידה ותינוק נולד בלידה מוקדמת כלי הדם ברשתית לא מספיקים להתפתח וגדילתם מופסקת. בעקבות זאת לא מגיע חמצן לאזורים היקפיים  ??ברשתית.

במצב כזה כלי דם חדשים ואבנורמאליים מתפשטים על הרשתית . כלי דם אלה שבריריים ויכולים לדלוף. ע"י כך מצלקים את הרשתית . בעקבות זאת חלה ירידה בראיה . לעיתים יש משיכה של הרשתית ע"י כלי דם אלו  עד להיפרדות רשתית שהיא הגורם העיקרי לעיוורון ב ROP. .

 

לבקנות / לבקנות עינית

לבקנות הנה מחלה תורשתית הגורמת לחוסר פיגמנט הנקרא מלנין בעיניים, בעור ובשיער.

בלבקנות אוקולרית (עינית) חסר פיגמנט בעיניים בלבד.

התופעה העינית מלווה בקוצר ראיה או רוחק ראיה משמעותי וכן פוטופוביה (סינוור חזק מאוד ) ותופעות נוספות כגון  ניסטגמוס (ריצוד העין ), עין עצלה  או פזילה . כל אלה גורמים לראיה ירודה.

טיפול עיני בלבקנות הוא תיקון רפרקטיבי (משקפיים ) , תיקון פזילה , ניתוחים להפחתת הניסטגמוס (ריצוד העין ) ואביזרי עזר לראיה ירודה כגון משקפים טלסקופים  לרחוק, טמ"ס (טלויזיה במעגל סגור) לקריאה ותוכנות הגדלה למחשב.

 

RETINITIS  PIGMENTOSA – (RP)

שם כולל לקבוצת מחלות תורשתיות ניווניות אשר פוגעות בתאי הרשתית האחראיים על הראיה ההיקפית ועל ראיית לילה.

היא יכולה להתפתח כבר בילדות ולהתקדם בקצב שונה במהלך החיים.

התאים האחראיים על  הראיה מחולקים לקנים (RODS ) ממוקמים  ברובם בהיקף הרשתית . הם משמשים לראיה בהיקף , שדה הראיה וראיה בחושך. המדוכים (CONS ) ממוקמים ברובם במרכז הרשתית ובאזור המקולה . הם משמשים בראיית יום ואחראיים על חדות הראיה.

ברטיניטיס פיגמטוזה חל ניוון הדרגתי של הקנים ושל המדוכים.

המחלה מתאפיינת בעיוורון לילה , קושי להסתגל במעבר מאור לחושך וכשהמחלה מתקדמת החולה מאבד את הראיה ההיקפית עד כדי "ראיית צינור" .

חולים רבים מאבדים גם את הראיה המרכזית וראייתם ירודה.

 

 

 

פתרונות לראיה ירודה

כל המחלות המצוינות בחלק הראשון גורמות לראיה ירודה ברמות שונות וירידה באיכות החיים של החולים.

פתרונות לראיה ירודה ניתנים  בבדיקה ע"י אופטומטריסט מומחה לראיה ירודה לאחר או במקביל לטיפול רפואי. המטרה : לאפשר למטופל להתגבר על הקושי הראייתי שנוצר ע"י מחלת העיניים ולהמשיך ולתפקד בחיי היום יום עד כמה שניתן על אף ליקוי הראיה.

הבדיקה הינה בדיקה יחודית ודורשת מיומנות רבה, נסיון וגם יצירתיות.

הבדיקה מתחילה בשיח עם הפציאנט על ההיסטוריה הרפואית והעינית והבנה של הקושי האינדיבידואלי של הפציאנט כתוצאה מליקוי הראיה.

רוב האביזרים בנויים על הגדלת האובייקט לפציאנט ונחלקים לאביזרים אופטיים ואביזרים אלקטרוניים.

האביזרים האופטיים כוללים משקפיים טלסקופיים המאפשרים הגדלה של עצמים הנמצאים במרחק ומתאימים לפעילות כגון: צפייה בטלויזיה, צפיה בהרצאה או הצגה, קריאת שלטים ברחוב, זיהוי פנים ועוד. קיימים משקפיים טלסקופים בעוצמות שונות 1.7X – 10X ויש להתאים לכל פציאנט את המכשיר המתאים לו מבחינת הגדלה והצורך היום יומי.

משקפיים טלמיקרוסקופיים  - משקפיים שיחודם בכך שהם יכולים להתאים לפעילות במרחק ביניים (50-60 ס"מ) . מאפשרים  קריאה, פעולות במרחק ביניים (עבודה מול מחשב , קריאת תוים, משחק קלפים) .משקפיים אלה יכולים לאפשר גם צפיה בטלויזיה.הם מתאימים לחלק מליקויי ההראיה.

משקפיים עם מסנן קרינה  (filter)–עדשות מסננות קרינה הן עדשות בעלות צבע באורכי גל 527, 550, 511, 450 ננומטר אשר שמסננים את גלי האור הכחול  של האור . השימוש במסנני קרינה במשקפיים נועד להגן על הרשתית ורקמות העין מנזקי האור ולשפר את איכות הראיה.

המסננים נבדקו במחלות עיניים נרכשות כגון רטינופטיה סכרתית, ניוון מרכז הראיה (AMD ) , וכן במחלות מולדות כגון לבקנות ו רטיניטיס פיגמנטוזה ובכולם דווח על שיפור סבייקטיבי בהפחתת הסינוור ובמאמץ העיני ולכן מועילות באופן משמעותי בתהליך שיקום ראיה ירודה במחלות עיניים.

כיום קיימות עדשות המשלבות הגדלה של בין 6% -18% ומסנני קרינה. עדשה שנמצאה כמועילה באופן משמעותי לראיה הכללית.

משקפיים מיקרוסקופיים – משקפיים הניתנים לאנשים בעלי ליקוי חמור בראיה ומשמשים לקריאה. הם מגיעים להגדלה של עד 20X ומחייבים הצמדה של חומר הקריאה למשקפיים .

במידה וליקוי הראיה לא חמור ניתן לתת משקפיים עם מרשם חזק במיוחד ולאפשר קריאה דו עינית בעזרת אפקט פריזמתי.משקפיים אלה מגיעים עד 16.00  דיאופטר. במידה ויש צורך במרשם חזק יותר עוברים להתאמת הגדלות.2X – 8X בהתאמה חד עינית.

השימוש בתאורה חזקה בקריאה הוא חיוני ברוב מחלות העיניים (מלבד במחלות הגורמות לפוטופוביה – סינוור חזק) . כיום ישנם אביזרים המשלבים מרשם אופטי ותאורה מובנית ויעילותם גבוהה מאוד.

זכוכית מגדלת – ישנן סוגים שונים של זכוכיות מגדלת. זכוכית מגדלת עומדת על הטקסט, ידנית וגם כזו התלויה על הצוור.  בהגדלות שונות 2X – 12.5X וחלקן מצויידות בתאורה.

אביזרים אלקטרונים  - טמ"ס (טלויזיה במעגל סגור)  - מצלמה המוצבת מעל הטקסט , מגדילה את הטקסט ומקרינה אותו על מסך.בנוסף להגדלת הטקסט ניתן לשנות רקעים במסך ובכך להקל במחלות שונות על  מערכת הראיה ע"י הגברת הקונטרקסט.

יתרונו של הטמ"ס בכך שיכול לתת הגדלות גבוהות במיוחד.. הוא יכול להיות ידני  וקטן יחסית מסך 4אינץ/5 אינץ או בגודל מסך מחשב ואפילו יותר.

מערכות סריקה והקראה – מערכות המאפשרות סריקת הטקסט והקראתו בשפות שונות ובכך להשתמש בחוש השמיעה כאשר המצב  הראיה איננו מאפשר  קריאה .

לסיכום:ישנם אביזרי עזר רבים היכולים להועיל ולשמש כבדי ראיה. החשיבות העליונה היא בהתאמת האביזר הנכון לצורך האינדיבידואלי של החולה. בהתחשב בגילו, בליקוי הראיה שלו ובבעיות נילוות אחרות , האם הליקוי מולד או שהתפתח עם הגיל וביכולות הראייתיות שלו.

חשובה לא פחות היא התאמה נכונה מבחינת מרשם, הגדלה ,ושימוש במסנני קרינה או אביזרי תאורה. גורמים אלה יכולים להיות קריטיים להסתגלותו של הפציאנט ושיפור איכות חייו.

שלח

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שלח

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

054-7632236

 

 

 

טלפון: 054-7632236

פקס: 077-4100306

כתובת: החצב 3 זכרון יעקב. ת.ד 4417

מייל: nomi.leizer@gmail.com

שלח

תודה רבה!

הטופס נשלח בהצלחה.

צרו קשר ​